Athletics Carnivals

Primary & Secondary School Athletics Country

Location: Hunter Sports Centre - Glendale

2018 Age Champions:

Primary

Girls: 8Y Matilda Hanlon / 9Y Angel Gray / 10Y Tareisha Ross / 11Y Ashleigh Vetter / 12Y Charley Hirschausen

Boys: 8Y William Atkins / 9Y Oliver Lawrence / 10Y Sebastian Cerda / 11Y Lucas Caines / 12Y Izac Lavender

Secondary:

Girls: 12Y Keira McGregor / 13Y Danielle Woolard / 14Y Kayla Fletcher / 15Y Grace Gray / 16Y Madeleine Gallaway / 17Y Bronwyn Standing / 18Y Sharni Louis

Boys: 12Y Paulo Coelho / 13Y Jode Hirschausen / 14Y William Vetter / 15Y Ethan Hays / 16Y Jordan Eade / 17Y Ned Twelvetree / 18Y Joshua Serret

School Athletics Carnival

  • Primary (Y3-6) & Secondary - Friday 15th June 2018
  • Infants (P-2) - Monday 3rd September - Raymond Terrace Little Athletics

Athletics House Champions

Combined Primary & Secondary 2018
  • William - 1539
  • Paterson - 1354
  • Hunter - 1265
  • Allyn - 1017

THACCCSA Athletics

Location: Primary & Secondary - Hunter Sports Centre - Glendale

Primary Athletics Results Secondary Athletics Results

Congratulations to our Secondary Team who competed at the THACCCSA Athletics Carnival. Once again, MCS was the ''Challenge Trophy' winners for the 2nd year in a row.

THACCCSA Athletics Carnival

  • Primary - Tuesday 7th August
  • Secondary - Thursday 9th August

CSSA Athletics

Location:

Primary - Blacktown Athletics Centre

Secondary - SOPAC Homebush

Congratulations to all our students who represented MCS at CSSA. It was a very successful meet for 11 students who qualified to represented MCS at CIS.

CSSA Athletics Carnival

  • Primary - Friday 17th August 2018
  • Secondary - Friday 24th August 2018

CIS Athletics

Location: Secondary - SOPAC Homebush

CIS Secondary Athletics results

Congratulations to all our students who represented MCS at CIS. This is a huge achievement to make CIS, their results were:

- Keria McGregor who came 1st in 100m, 200m, long jump and triple jump.

- Monica Moore Monica who came 1st in Long Jump, 200m and 800m and 2nd in 100m and Discus.

- Joshua Serret who came 1st in 800m, 2nd in the 1500m & 3rd in the 400m

- Sharni Luis who came 2nd in high jump.

- Ned Twelvetree who came 6th in 200m

- Grace Gray who came 5th in 1500m, 6th 800m & 10th 400.

- Will Vetter who came 4th in javelin & 6th in long Jump.

- Our 12-14 years girls relay team, Keira McGregor, Libby Wylie, Kayla Fletcher & Danielle Woolard for coming 4th

CIS Athletics Carnival

  • Secondary - Tuesday 25th September 2018